• Wielki Post

  Wielki Post

 • Parafia Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

  Parafia Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

 • Parafia Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

  Parafia Św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa
5.IV.2020

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.
  Ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali dziś o godz. 15.00.
 2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez  udział w bogatej liturgii tego okresu.
 3. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy  o godz. 18.00. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy.
 4. W piątkowy wieczór o godz. 18.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia.
 5. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w sobotę  o godzinie  9.00 i 10.00. przez łącza internetowe. Można też samemu pobłogosławić potrawy na stół wielkanocny.
 6. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wszystkich parafian zachęcam do wspólnej modlitwy przez łącza internetowe. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.
 7. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
 8. Przypominamy, że od najbliższej Niedzieli Wielkanocnej do ostatniego dnia września, Msze św. popołudniowe w niedziele i w tygodniu będą odprawiane o godz. 18.00.
 9. Bardzo dziękujemy, że rozumiecie i przestrzegacie zarządzeń odnośnie ilości wiernych w świątyni w czasie Mszy św. Wszystkie nabożeństwa Triduum Paschalnego z naszego kościoła transmitowane będą przez internet. W Wielki Czwartek po Mszy. Wieczerzy Pańskiej do godz. 20.00 będzie można przez internet adorować Pana Jezusa w Ciemnicy, a w Wielki Piątek do godz. 22.00 w grobie.